STMicroelectronics STI76NF75
Model
STI76NF75
Datasheet
STI76NF75 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 80A I2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 530µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 6.4A, 10V
Series CoolMOS™ P6
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.8A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V