STMicroelectronics STI300N4F6
Model
STI300N4F6
Datasheet
STI300N4F6 PDF
Description
MOSFET N CH 40V 160A I2PAK
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Series FRFET®, SuperFET® III
Supplier Device Package TO-220FP
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1610pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 430µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)