STMicroelectronics STI20N65M5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STI20N65M5
Datasheet
STI20N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 18A I2PAK
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12500pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 2mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.86mOhm @ 50A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 178W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package LPTL
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165nC @ 10V