STMicroelectronics STI11NM80
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STI11NM80
Datasheet
STI11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A I2PAK-3
Attribute Name Attribute Value
Series MDmesh™ II Plus
Rds On (Max) @ Id, Vgs 88mOhm @ 17A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW40N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)