STMicroelectronics STI10NM60N
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STI10NM60N
Datasheet
STI10NM60N PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 970
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 3A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 74W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package I2PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 620pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V