STMicroelectronics STI10N62K3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STI10N62K3
Datasheet
STI10N62K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 620V 8.4A I2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 950
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 807pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 180µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 3.6A, 10V
Series CoolMOS™ CFD7
Power Dissipation (Max) 24W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V