STMicroelectronics STH400N4F6-2
Model
STH400N4F6-2
Datasheet
STH400N4F6-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 180A H2PAK-2
Availability
IN STOCK
Stock: 943
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB32N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 119mOhm @ 12A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3320pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)