STMicroelectronics STH315N10F7-6
Model
STH315N10F7-6
Datasheet
STH315N10F7-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6
Availability
IN STOCK
Stock: 7
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.95mOhm @ 24A, 10V
Series Dual Cool™, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 156W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-Dual Cool™88
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 111nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7835pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Ta), 162A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V