STMicroelectronics STH310N10F7-6
Model
STH310N10F7-6
Datasheet
STH310N10F7-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 155A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.9mOhm @ 150A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7200pF @ 75V