STMicroelectronics STH310N10F7-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH310N10F7-2
Datasheet
STH310N10F7-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6.6A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO247-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 740µA