STMicroelectronics STH300NH02L-6
Model
STH300NH02L-6
Datasheet
STH300NH02L-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 24V 180A H2PAK-6
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.91mOhm @ 50A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 244W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFNW (8.3x8.4)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 113nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8705pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53.7A (Ta), 376A (Tc)