STMicroelectronics STH250N6F3-6
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH250N6F3-6
Datasheet
STH250N6F3-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 250A H2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 1000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4Ohm @ 500mA, 10V
Series HiPerFET™, PolarP2™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2830pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V