STMicroelectronics STH250N55F3-6
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH250N55F3-6
Datasheet
STH250N55F3-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 180A H2PAK-6
Availability
IN STOCK
Stock: 980
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta)
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 7.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220FM
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1660pF @ 25V