STMicroelectronics STH240N75F3-2
Model
STH240N75F3-2
Datasheet
STH240N75F3-2 PDF
Description
MOSFET N CH 75V 180A H2PAK-2
Availability
IN STOCK
Stock: 93
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4335pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 25A, 10V
Series HiPerFET™, Polar3™
Power Dissipation (Max) 960W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-3P
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85nC @ 10V