STMicroelectronics STH240N10F7-6
Model
STH240N10F7-6
Datasheet
STH240N10F7-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6
Availability
IN STOCK
Stock: 90
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB14N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 6A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)