STMicroelectronics STH240N10F7-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH240N10F7-2
Datasheet
STH240N10F7-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-2
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 22.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5117pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF11
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA