STMicroelectronics STH185N10F3-6
Model
STH185N10F3-6
Datasheet
STH185N10F3-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK-6
Availability
IN STOCK
Stock: 116
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 155mOhm @ 10A, 10V
Series DTMOSIV
Power Dissipation (Max) 165W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package I2PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1680pF @ 300V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 1mA