STMicroelectronics STH180N10F3-6
Model
STH180N10F3-6
Datasheet
STH180N10F3-6 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 180A H2PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 214
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 429W (Tj)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-HPSOF
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 296nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15900pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.57mOhm @ 80A, 10V