STMicroelectronics STH150N10F7-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH150N10F7-2
Datasheet
STH150N10F7-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 90A H2PAK-2
Availability
IN STOCK
Stock: 755
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 121nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8600pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Ta), 240A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 80A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 3.5W (Ta), 300W (Tc)