STMicroelectronics STH130N10F3-2
Model
STH130N10F3-2
Datasheet
STH130N10F3-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 120A H2PAK-2
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 3.5A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220AB
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 680pF @ 100V