STMicroelectronics STH12N120K5-2
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STH12N120K5-2
Datasheet
STH12N120K5-2 PDF
Description
MOSFET N-CH 1200V 12A H2PAK-2
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 417W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-247-3
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 134nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-247-3
Base Part Number STW45N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 22.5A, 10V