STMicroelectronics STFW45N65M5
Model
STFW45N65M5
Datasheet
STFW45N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 35A TO-3PF
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1900pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 4.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 182mOhm @ 12.5A, 15V
Series -
Power Dissipation (Max) 306W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247G
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 15V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V