STMicroelectronics STFW20N65M5
Model
STFW20N65M5
Datasheet
STFW20N65M5 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO-3PF
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 790pF @ 50V
Part Status Discontinued at Digi-Key
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number STB13N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package D2PAK
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V