STMicroelectronics STFW12N120K5
Model
STFW12N120K5
Datasheet
STFW12N120K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 1200V 12A TO-3PF
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4200pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 42A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STF57N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series MDmesh™ V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 63mOhm @ 21A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)