STMicroelectronics STFU18N65M2
Model
STFU18N65M2
Datasheet
STFU18N65M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 12A
Availability
IN STOCK
Stock: 946
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000pF @ 25V
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.6A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP10
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 4.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)