STMicroelectronics STFH10N60M2
Model
STFH10N60M2
Datasheet
STFH10N60M2 PDF
Description
MOSFET NCH 600V 7.5A TO220
Availability
IN STOCK
Stock: 360
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 120W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-247AC
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 29A, 10V