STMicroelectronics STF8N60DM2
Model
STF8N60DM2
Datasheet
STF8N60DM2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 8A TO220FP
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 30A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±16V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 4.5V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2210pF @ 25V
Part Status Discontinued at Digi-Key
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V