STMicroelectronics STF80N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF80N10F7
Datasheet
STF80N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 779
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4369pF @ 50V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP100
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 40A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61nC @ 10V