STMicroelectronics STF7NM50N
Model
STF7NM50N
Datasheet
STF7NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Mounting Type Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number STD4N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MESH OVERLAY™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 2A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package DPAK
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 355pF @ 25V