STMicroelectronics STF7N60DM2
Model
STF7N60DM2
Datasheet
STF7N60DM2 PDF
Description
MOSFET
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SC-100, SOT-669
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 6.6A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 106W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52.9nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2.59nF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V