STMicroelectronics STF5N60M2
Model
STF5N60M2
Datasheet
STF5N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 3.7A TO220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 100
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 130pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Part Number STU3N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH5™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5Ohm @ 1A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package I-PAK
Vgs (Max) 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V