STMicroelectronics STF25N10F7
Model
STF25N10F7
Datasheet
STF25N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 25A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 848
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.4mOhm @ 75A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4310pF @ 60V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 83µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)