STMicroelectronics STF20N65M5
Model
STF20N65M5
Datasheet
STF20N65M5 PDF
Description
MOSFET N CH 650V 18A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 2.5mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 17A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 540W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263AA
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3330pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V