STMicroelectronics STF16NF25
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF16NF25
Datasheet
STF16NF25 PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 14A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5Ohm @ 1.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 575pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STP4N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)