STMicroelectronics STF13N60M2
Model
STF13N60M2
Datasheet
STF13N60M2 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 999
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 910pF @ 25V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.2A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP9N
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 850mOhm @ 3.6A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)