STMicroelectronics STF13N60DM2
Model
STF13N60DM2
Datasheet
STF13N60DM2 PDF
Description
N-CHANNEL 600 V, 0.310 OHM TYP.,
Availability
IN STOCK
Stock: 874
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STP55N
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Series STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 27.5A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300pF @ 25V