STMicroelectronics STF130N10F3
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF130N10F3
Datasheet
STF130N10F3 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 3
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 3mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
Series SuperFET® III
Supplier Device Package TO-220F
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2310pF @ 400V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V