STMicroelectronics STF11NM80
Model
STF11NM80
Datasheet
STF11NM80 PDF
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO220FP
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1585pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 680µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 450mOhm @ 7.1A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)