STMicroelectronics STF11N65M5
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF11N65M5
Datasheet
STF11N65M5 PDF
Description
MOSFET N CH 650V 9A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 18
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3
Base Part Number STP6N
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH5™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6Ohm @ 2A, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220
Vgs (Max) 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 800V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 255pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)