STMicroelectronics STF110N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF110N10F7
Datasheet
STF110N10F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 8
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 8.3W (Ta), 125W (Tc)
Series AlphaSGT™
Supplier Device Package TO-220
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2870pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38.5A (Ta), 140A (Tc)