STMicroelectronics STF10NM50N
Model
STF10NM50N
Datasheet
STF10NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 7.0A TO220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 808
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 610mOhm @ 5A, 10V
Series FRFET®
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220F
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2096pF @ 25V