STMicroelectronics STF10NK50Z
Model
STF10NK50Z
Datasheet
STF10NK50Z PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 132
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs (Max) ±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Part Number STFU1
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Series MDmesh™ M2
Rds On (Max) @ Id, Vgs 430mOhm @ 5A, 10V