STMicroelectronics STF10N95K5
Model
STF10N95K5
Datasheet
STF10N95K5 PDF
Description
MOSFET N-CH 950V 8A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1350pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 8A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220 Full Pack
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V