STMicroelectronics STF10N65K3
Model
STF10N65K3
Datasheet
STF10N65K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 10A TO-220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 780
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 40A, 10V
Series U-MOSVIII-H
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-220SIS
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 175nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8200pF @ 10V