STMicroelectronics STF10N62K3
Model
STF10N62K3
Datasheet
STF10N62K3 PDF
Description
MOSFET N-CH 620V 8.4A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 35A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-HSOP
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4060pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 80A (Tc)