STMicroelectronics STF100N6F7
Model
STF100N6F7
Datasheet
STF100N6F7 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 46A F7 TO220FP
Availability
IN STOCK
Stock: 183
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 800mOhm @ 3.1A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 50W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 260pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.2A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V