STMicroelectronics STF100N10F7
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STF100N10F7
Datasheet
STF100N10F7 PDF
Description
MOSFET N CH 100V 45A TO-220FP
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Package / Case ISOWATT218FX
Base Part Number STFW
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Series SuperMESH5™
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8Ohm @ 750mA, 10V
FET Type N-Channel
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Packaging Tube
Supplier Device Package ISOWATT-218FX
Vgs (Max) 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10nC @ 10V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1050V
FET Feature -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 115pF @ 100V
Part Status Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)