STMicroelectronics STE70NM60
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STE70NM60
Datasheet
STE70NM60 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 70A ISOTOP
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 100A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 700W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-227B
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 490nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 70V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12200pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 340A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V