STMicroelectronics STE53NC50
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STE53NC50
Datasheet
STE53NC50 PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 53A ISOTOP
Availability
IN STOCK
Stock: 17
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 85A, 10V
Series HiPerFET™
Power Dissipation (Max) 1170W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-227B
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 434nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 27000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 170A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V