STMicroelectronics STE48NM50
Manufacturer
STMicroelectronics
Model
STE48NM50
Datasheet
STE48NM50 PDF
Description
MOSFET N-CH 550V 48A ISOTOP
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 1500W (Tc)
Series -
Supplier Device Package PLUS247™
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 430nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14500pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 400A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)